Święte Triduum i radość Zmartwychwstania 2017

Święte Triduum i radość Zmartwychwstania 2017

Triduum Paschalne, Triduum Sacrum (z łac. triduumtrzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej.

Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. Święto to jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Chrześcijanie wierzą, że Chrystus, kiedy spożywał ostatnią wieczerzę paschalną, wypełnił symbole starotestamentowe i był Barankiem Paschalnym, który dopełnił zbawczej ofiary.

Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924.

Ta krótka informacja z Wikipedii wprowadza nas w istotną informację – rozpoczynamy najważniejsze dni w życiu Kościoła katolickiego.

Na ten święty czas życzymy łaski otwartego serca, które będzie blisko Jezusa, ciepiącego za nas, ale i zwyciężającego śmierć, niosącego dar nowego życia. Niech prawda płynąca z Pustego Grobu, że Jezus „prawdziwie Zmartwychwstał” napełni nas pokojem i radością – Alleluja!!!

Z modlitwą, Siostry Szensztackie z Opola-Winowa

 

Ps. Wiele osób pyta nas o przepis na ciasto – MAZURKA bakaliowo-kokosowego, który piekła w tym roku s. Renata.

Przekazujemy w wielkanocnym podarunku:

  •  1 szklanka śmietany kremówki słodkiej; 25 dkg maki pszennej; 3 jaja; 20 dkg cukru; 1 cukier waniliowy; 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.

Wykonanie: Śmietanę ubić na sztywno, dodać cukier waniliowy i cukier kryształ. Wbijać po jednym jaju. Na końcu dodać mąkę wymieszana z proszkiem do pieczenia.

  • 25 dkg kokosu; 25 dkg orzechów mielonych; bakalie; kostka margaryny; 1 kostka masła; 40 dkg cukru; 10 łyżek słodkiego mleka.

Wykonanie masy: Wszystkie składniki wymieszać i smażyć o. 10-15 min. ciągle mieszając, aż do uzyskania puszystej masy.

Ciasto wyłożyć do blaszki i upiec. Po upieczeniu posmarować wierzch powidłami i rozłożyć równomiernie masę kokosową. Zapiec na złoty kolor.

Alleluja!!!